KIRŞEHİR HARİTA MÜHENDİSLİK

HER TÜRLÜ HARİTA UYGULAMASI

Parselasyon Nedir Nasıl Yapılır ?

Parselasyon Nedir Nasıl Yapılır ? - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Parselasyon nedir?

Parselasyon Tarım arazi v.b Ham araziler üzerinden şehrin ihtiyaç duyduğu konut alanının karşılanması kapsamında ve bu işlem yapılırken şehrin sosyal donatı alanlarının ( yol, meydan, yeşil alan, park, otopark gibi kamu hizmetlerine ayrılan yerlerin )oluşturulmasını amaçlamaktadır.

 

Parselasyon Nasıl Yapılır

Parselasyon işlemi yetkili kurum veya kuruluşlar tarafından re-sen yaptırılabileceği gibi şahsen de yaptırılabilir. Parselasyon işlemi yaptırılırken. Mevcut imar planına uygun olarak düzenlenmektedir. Şahsi başvurularda kişinin Serbest Harita Kadastro Mühendisleri tarafından çizdirilmiş parselasyon dosyasına ihtiyacı bulunmaktadır.

Parselasyon yaptırılacak alanın dosyasının hazırlanmasından sonra belediye ve mücavir alan içinde ise belediye encümeni; belediye ve mücavir alan dışında ise il idare kurulunun onayından sonra yürürlüğe girmesiyle 1 aylık askı süreci başlamaktadır. Bu süre zarfında yapılan dosyaya ilişkin herhangi bir itiraz olmaz ise dosya onaylanarak Kadastro Müdürlüklerine yollanır.

Kadastro Müdürlüğünde yapılan teknik anlamda dosya incelemesinden sonra var ise dosyaya ilişkin hataların giderilmesi ve tapu dairesine tescil işlemi için gönderilmesiyle parselasyon işlemi sonuçlanmaktadır.

 

Parselasyon işleminin Şahsen yaptırılmasının faydası nedir ?

Şahsen yaptırılan parselasyon dosyalarında belediyenin ilgili alan için parselasyon işlemini yaptırması için gerekli olan süre ve mali kaynakların oluşmasını beklemeden. Ham arazide oluşacak değer kazancının yıllar sürmesi beklemeden hemen arazi sahipleri tarafından nakde çevrilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca Düzenleme Ortaklık Payı (DOP ) Kesintisi olarak %1 ile maximum %40 arasındaki kesintinin daha az oranda tutularak oluşacak parsel sayının sizin lehinize olması önem arz etmektedir. 

 

Saygılarımızla 

Hrt. Müh. Onur TAŞDEMİR

 

 KALİTE  & MÜHENDİSLİK & MEMNUNİYET  & GÜVEN  & HIZ & HİZMET